Tuesday, March 21, 2023

Gretchen’s $104 Grocery Buying Journey and Weekly Menu Plan for six


1 dozen Eggs – $2.83

1 pkg Contemporary Hen Breasts – $9.76

1 gallon Milk – $3.05

1 pkg Flour – $2.19

2 bins Mac & Cheese – $0.50 every

1 Chunk Cheese – $1.99

1 Desk Salt – $0.54

1 pkg Frozen Strawberries – $3.35

1 pkg Bacon – $4.19

1 pkg American Cheese Singles – $1.89

1 Strawberry Preserves – $2.29

1 pkg Croutons – $1.19

1 Seedless Cucumber – $0.95

1 bag Child Carrots – $1.19

1 pkg Lettuce – $2.95

1 can Pumpkin – $1.15

1 pkg Oyster Crackers – $1.35

1 pkg Chopped Pecans – $4.69

1 pkg Chopped Walnuts – $3.49

1 pkg Cream Cheese – $1.59

1 Baking Powder – $1.55

2.48 lbs Bananas – $1.12

1 Applesauce Cups – $1.95

1 Spreadable Butter – $3.49

1 bag Mini Avocados – $1.99

1 bag Mini Candy Peppers – $2.69

Whole: $64.42

I used to be SO excited to search out so many wonderful offers at Large Heaps within the markdown part this week!

1 Cheez-It Household Measurement Field – Marked all the way down to $1.40

2 Orville Redenbacher Popcorn – Marked all the way down to $0.74 every

2 Worth Pack Packing containers NutriGrain Bars – Marked all the way down to $0.87 every

1 bag On the Border Chips – Marked all the way down to $1

2 bins Wheat Thins Crackers – Marked all the way down to $1.24 every

1 big field (4 bins) Membership Crackers – Marked all the way down to $2

Whole: $10.10

It’s been some time since I ended in right here however was pleasantly shocked on the costs. I’ll most likely begin purchasing right here for bread for occasionally.

1 loaf Artesano White Bread – $1.29

1 bag Thomas Cinnamon Raisin Bagels – $1.75

2 loaves Sara Lee Bread – $1.29 every

2 baggage Arnold Stuffing – $0.99 every

Whole: $7.60

2 pkg Strawberries – $1.79 every

1 Cantaloupe – $1

1 bag Tomatoes – $0.66

1 pkg Del Monte Pineapple Tidbits – $1

1 pkg KidFresh Frozen Hen Strips – $1.99

3 Half & Half – $1.49 every (I used to be SO enthusiastic about this value!!)

1 field Rice Krispies – $1.99

1 Assume Youngsters Protein Bars – $1.50

1 Cabbage – $3.14

1 field Justin’s Protein Bars – $2.99

Whole: $22.32

Whole for all groceries: $104.44

We nonetheless have plenty of oranges and apples from the previous few weeks.

Breakfasts

Cereal, Eggs, Bacon, Yogurt, Bagels, Pumpkin Chocolate Chip Muffins (for my mother’s metropolis group)

Lunches

Peanut Butter & Jelly Sandwiches/Pirate’s Booty/Carrot Sticks x 2, Ham Sandwiches/Grapes/Oranges, Mac & Cheese/Sliced Veggies/Strawberries x 2, Hen Strips/Cucumbers/Smoothies, Leftovers

Dinners

Grill out (random meat from freezer), Sauteed Zucchini, Cantaloupe, Toast

French Toast, Eggs, Bacon, Sliced Apples

Hen Stuffing Casserole, Peanut Butter Muffins, Steamed Broccoli

Spaghetti, Inexperienced Beans, Pumpkin Muffins

Hen Taquitos, Chips & Selfmade Guacamole

Tossed Salad Bar with Hen, Selfmade Rolls

Pizza

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest Articles