
3 dozen Eggs – $1.99 every (I’m SO excited that costs on eggs are lastly happening right here!)
1 Ranch Dressing – $1.95
1 bag Croutons – $1.19
2.21 lbs Bananas – $0.97
1 pkg Hen Breasts – $10.78
1.70 lbs Zucchini – $2.19
1 bag Frozen Peas – $0.85
1 bag Frozen Corn – $0.95
1 Applesauce Cups – $2.09
1 can Pumpkin – $1.15
1 can Cream of Mushroom Soup – $0.68
3 packing containers Mac & Cheese – $0.50 every
1 field MooTubes – $1.59
1 Grape Jelly – $2.39
3 Avocados – $0.49 every
1 bag Fuji Apples – $3.89
2.31 lbs Pink Grapes – $3.35
1 bag Romaine Lettuce – $3.85
1 bag Carrots – $1.49
1 field Cereal – $1.95
1 bag Tortilla Chips – $1.89
1 Gentle Salsa – $2.19
1 bag Corn Chips – $1.69
1 Cucumber – $0.95
Whole: $59.02

2 pkg Hen Strips – $1.99 every
3 pkg Strawberries – $1.25 every
1 pkg Cherry Tomatoes – $1.79
1 Bar S Turkey Franks – $1
1 pkg Bacon – $3.99
2 pkg Tortillas – $0.50 every
Whole: $15.51

1 Juicy Juice – Marked right down to $0.59
1 Path of Life Quinoa – $1.39
3 packing containers Frosted Flakes – Marked right down to $1 every
1 field Annie’s Crackers – Marked right down to $1.17
1 pkg Nabisco Snacks – $5.99
Used $5 coupon they emailed to me
Whole: $7.14

1 Cinnamon Raisin Bagels – $1.75
1 loaf Bread – $1.29
2 pkg Rolls – $1.19 every
1 loaf Artesano Bread – $1.29
Whole: $6.71

1 Half & Half – $4.98
1 pkg Pork Chops – Marked right down to $3.84
1 bag Hush Puppies – $3.68
1 pkg Steak – Marked right down to $7.32
Whole: $19.82
Whole for all groceries: $108.20
Breakfasts
Cereal, Eggs, Bacon, Yogurt, Do-it-yourself Granola, Banana Muffins (for the Mother’s Metropolis Group I host)
Lunches
Peanut Butter & Jelly Sandwiches/Pirate’s Booty/Carrot Sticks x 2, Mac & Cheese/Apples/Grapes x 2, Hen Strips/Sliced Veggies/Strawberries x 2, Leftovers
Dinners
Grilled Steak, Hushpuppies, Tossed Salad, Rolls
French Toast, Eggs, Bacon
Tender Taco Bar, Chips & Guacamole
Hen & Gravy over Rice, Banana Muffins, Steamed Peas
Out to eat
Baked Pork Chops, Mashed Potatoes, Steamed Corn, Rolls
Cheese Pizza, Breadsticks, Tossed Salad